יום שבת, 27 במאי 2017

עינת שמיר- חוקרת חוטים יצירה צבעונית בסריגה

עינת שמיר- חוקרת חוטים


חוקרת חוטים?? מה זה? אף פעם לא שמעתי על זה. המליצו לי על עינת. אמרו לי שכדאי לי לפגוש אותה. אז מסקרנות הלכתי לפגוש את 'חוקרת החוטים' ונישביתי בקסמה. נישביתי בצורת הדיבור, על איך שדיברה בתשוקה ובהבנה על נושא החוטים,על סוגי הסריגה השונים שקיימים (לא ידעתי שקיימים סוגים רבים כ"כ..), על ההסטוריה שלהם ועל מה אפשר לעשות באמצעות הסריגה. תאמינו לי שעולם ומלואו. עינת הגיעה לפגישה עם מלוא שקיות עם תוצרתה המיוחדת, פרי מעשיי ידיה ומוחה היצירתי. עולם שלם של סריגה, צבעוניות וערכות יצירה שהיא עצמה פיתחה.

* צמיד שסרגה עינת. צילום ליטל מאירי

לא קשה לפספס את הניצוץ בעיניה של עינת, שמגדירה עצמה כחוקרת חוטים, כאמור.     
הסתקרנתי לפגוש אותה שכן מעולם לא ניתקלתי אפילו במונח הזה, חוקרת חוטים. " מעניין אותי איך מכלום", היא אומרת, "אפשר לעשות כ"כ הרבה דברים. כל מה שאנחנו לובשים, ספות, וילונות- המון דברים עשויים מחוטים".

* חגורות ועגילים סרוגים.  צילום ליטל מאירי

עינת בת ה 59 נולדה וגדלה בכפר יהושע. כיום היא תושבת רמת גן, אמא לשני בנים. היא קשורה מאוד לעמק, לבית: "אני חושבת שאני ממשיכת דרכו של אבי. אני עובדת עם הידיים". 
הוריה היו חקלאים ועבדו מחוץ לבית במשק המשפחתי.
לעינת יש 3 אחים: אח צייר מוכשר, אחות שהיא צורפת ואח נוסף שהוא אוסטיאופט- שיטת רפואה אלטרנטיבית המדגישה עיסוי ומניפולציה ידנית של שרירים ועצמות.  כולם מתעסקים בעבודה עם הידיים.

" אני זוכרת את עצמי רוקמת כילדה בגן", מעידה על עצמה עינת. " יש דברים שאמא שלי לימדה אותי וגם חברה שסרגה במסרגה אחת. סרגנו ארנקים של זקנות".  למדה גם מתוך התבוננות באחרות שסרגו. כשהיתה גדולה יותר זה היה לימוד מספרים.  אבל, היא מעידה- " את הרוב למדתי לבד".
עינת בקיאה בכל סוגי החוטים ובכל סוגי הרקמה השונים, כולל אריגה לסוגיה. מרתק לשבת איתה ולשמוע ולראות את יצירותיה הרבות ולא להאמין שהכל עשוי מחוטים. היא מביאה לפגישה שלנו חגורות שסרגה, כובעי צמר, טבעות בצורת פרחים שבסיסן רצועת עור, סיכות לבגד בצורת פרחים, סיכות צבעוניות לראש, שרשראות, צמידים ועגילים - הכל סרוג סוגים שונים של חוטים.  תמיד עסקה בעבודות יד "אני אוהבת ונהנית לעשות זאת".

" מה שמוצא חן בעיניי בחוטים, זה שהם נקיים, להבדיל מהעבודה במשק".
עינת אוהבת לעבוד עם ילדים כי היא אוהבת שהם מנסים דברים, ואומרת להם שהרבה דברים נולדו מטעויות.

* כובע, חגורה וסיכה בטכניקת תחרת טאטינג.  צילום ליטל מאירי

לעינת תואר ראשון באנגלית וספרות ותואר שני בספרות אנגלית. היא בכלל למדה משחק והחלה לתרגם מחזות, וזה מצא חן בעיניה. באונ' בר אילן היא היתה בחוג דרמה ביידיש.
"כל מה שאני עושה, אני חייבת להכיר. אני חוקרת.  בין הדברים שעשיתי כשלמדתי משחק, היה להכיר את התרבות."     הלכה ללמוד אנגלית במטרה ללמוד תרגום. היא אומרת שמשהו בתרגום גרם לאותה התחושה שמשחק גורם- להתלהבות. עד כדי כך אהבה את לימודי האנגלית שנירשמה למסלול של דוקטורט ישיר, אך לבסוף לא סיימה.  אומנם לימודים באונ' ודרך ישירה לדוקטורט, אבל עינת עזבה בכלל את ביה"ס בגיל 16 כי סבלה בו קשות, בעיקר מבחינה חברתית "היה לי רע בביה"ס".  עשתה אקסטרני ובגיל 26 הלכה לאונ' " וזו היתה חוויה אדירה".  תוך כדי הלימודים עסקה בעבודות יד. כאשר סיימה את התואר השני, יכלה לפתוח את העסק שלה.

ב 3.3.2003 עינת פתחה את העסק שלה שנקרא- שובל  שהוא שילוב של שמות בניה, שאול ויובל.   "אני הפכתי תחביב למקצוע", היא מעידה בגאווה.
עינת מלמדת ילדים ומבוגרים. ילדים לומדים אצלה סריגה על אצבעות, רקמה, תחרה, אריגה, קליעה, מקרמה.  מבוגרים לומדים את אותו הדבר, רק שהסריגה ברמה גבוהה יותר.
עינת מלמדת בשני בתי ספר במסגרת צהרוניות ובימי שישי, באיזור המרכז"-ת"א  ויהוד ומפעילה קייטנות וימי הולדת.

עינת פיתחה ערכות יצירה של קליעה שזו טכניקה קיימת כבר 1500 שנה.
עינת אומרת שעיסוק בעבודת יד טובה מאוד למוטוריקה עדינה אצל ילדים, קשר עין יד ואצל מבוגרים יכולה לעכב הידרדרות קוגניטיבית ואלצהיימר- יש מחקרים שנעשו בנושא.  ערכות היצירה מתאימות לגילאי 4-99. 

ערכה למתחילים  70 ש"ח

ערכה למתקדמים  90 ש"ח

יש גם מיני ערכות שנימכרות לכיתות שלמות לקראת החופש הגדול. ערכות המיני ימכרות בכיתות גם כמתנות יום הולדת.

ערכת מיני מחירה  30 ש"ח

הילדים מכינים לעצמם ולחבריהם צמידים צבעוניים ויש המון דוגמאות שעינת מראה ומסבירה באתר שלה איך לעשות.

לעינת יש גם קורס דיגיטלי לסריגה טוניסאית.

* טבעת סרוגה.   צילום ליטל מאיריכל הפרטים אצל עינת  0547937399

הדפים העיסקיים שלה בפייסבוק:  ** שובל- עבודות בחוטים:עיצוב, יצירה והוראה


**  חוטים- בית ספר למלאכת יד ולאופנה    

https://www.facebook.com/hooteem/?ref=aymt_homepage_panel


* טבעות צבעוניות סרוגות.   צילום ליטל מאירי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה